גם אני שותפה לחוק אוויר נקי
donate button
youtube
twitter
facebook

תשלום בכניסה לחופים: כל מה שרציתם לדעת

תשלום בכניסה לחופים: כל מה שרציתם לדעת

בקיץ 2013 מספר החופים שניתן לטבול בהם בחינם -הולך ומצטמצם.

מפת הגבייה בחופים שהכנו מציגה תמונת מצב עגומה במיוחד של חופי ארצנו. באיזור עכו וצפונה- שישה חופים בתשלום, באיזור השרון- חמישה, בתל אביב- שניים ומפלמחים ודרומה- ארבעה חופים בתשלום. באיזור ים המלח- שמונה ובחופי הכינרת כ-20 חופים בתשלום.   


למפת הגבייה בחופים

גביית התשלום בחופים מחולקת למספר סוגים:

1) חופים מוכרזים ע"י הרשות המקומית- חופים אלו קיבלו היתר מיוחד ממשרד הפנים לגבות סכום שלא יעלה על 12 שקלים לאדם כדוגמת:חוק הצוק בת"א, או חוף הארגמן בעכו.

2) חופים מוכרזים כשמורות טבע- חופים אלו נמצאים באחריות רשות הטבע והגנים וגובים בהם כ-30 שקל בממוצע עבור כניסת כלי רכב, כדוגמת: חוף הבונים, בית ינאי ופלמחים.

3) חופים בהם גובים עבור חנייה- בחופים כמו: חוף פולג בנתניה וחופי הכינרת. בחופים הצפוניים של ים המלח גובים בכניסה בין 30 שקלים לילד ל-60 שקלים למבוגר.חופים אלו אינם כפופים לחוק הישראלי והוראות משרד הפנים אינם חלים עליהם.

"למרות שתופעת גביית דמי כניסה לחופים קטנה משמעותית בעקבות הבג"ץ שהגשנו והמעקב שלנו אחר יישומו במשרד הפנים- תמונת המצב שעולה ממפת גביית התשלום בחופים צריכה להכעיס כל אדם בישראל, במיוחד בימים כאלה של גזירות כלכליות. רשויות מקומית וגופים פרטיים עדיין מרשים לעצמם להכניס ידם עמוק לכיס של האזרח ולגבות ממנו תשלום עבור שימוש בנכס שהוא שלו- חוף הים" אומר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין'.

יעל דורי ראש תחום תכנון בעמותה מוסיפה כי'."עצם הגבייה על בילוי בחוף הינו פסול בעיקרו. המשמעות של גביית כסף היא גידור האיזור, קביעת שעות פעילות ועוד. כלומר:מונעים מהציבור הרחב גישה חופשית אל הים. כך, אפילו, אם מגיעים שעה לפני סגירת החוף- צריך לשלם",
     
חופי הים - נחלת הכלל

חופי הים שייכים לציבור הרחב- כל אדם זכאי לגישה חופשית וללא תשלום לחוף לטובת פעילות פנאי ונופש, ללא אבחנה בין מי שידו משגת לשלם על הבילוי ומי שידו אינה משגת. בארץ כה צפופה, הביקוש לשטחי נופש גדל והולך ובהתאם גדל הלחץ על החופים.

אין ספק כי הנופש בים הינו אחד השימושים החשובים ביותר לחברה.
עוד בימי המשפט הרומי, נקבע כי הים וחוף הים הינם משאב ציבורי, קניין של הציבור השייך לכלל הציבור, ולו יש את הזכות המלאה ליהנות ממנו. מכללים עתיקים אלה נגזר העיקרון המודרני לפיו חופים, על אוצרות הטבע שבהם, שייכים לציבור כולו ויש לשמרם לטובתו.


מי תופס את החוף?


כיום, כשני שליש מחופי הים התיכון בישראל סגורים לטובת מתקני תשתית, נמלים, מתקנים ביטחוניים, תיירות, בנייה פרטית ועוד. לפיכך, ישנה חשיבות מרבית לכך שמעט החופים שנותרו פתוחים לרווחת הציבור רחב, אכן יישמרו כך – פתוחים, נגישים ונקיים.

אקטיביזם

כיום, בים התיכון התופעה של גביית דמי כניסה קטנה משמעותית בעקבות פעילות מאומצת וממושכת של 'אדם טבע ודין'. מעט החופים שגובים תשלום, עושים זאת באישור משרד הפנים. גביית התשלום עודנה קיימת בחופים רבים, אולם לא עבור הכניסה הרגלית, אלא עבור החניה. אדם טבע ודין ממשיכה לפעול בנחישות מול הרשויות השונות על מנת לוודא שהתשלום על החניה לא יהווה בעקיפין תשלום על עצם הכניסה לחוף.


חקיקה


סוגיית גביית התשלום בחופים מוסדרת תחת חוק 'הסדרת מקומות רחצה' ועקרונות החוק עוגנו גם בחוזר מנכ"ל משרד הפנים משנת 2007 אשר קבע אמות מידה וקריטריונים שלפיהם יוחלט אם לאפשר לרשות מקומית לגבות דמי כניסה לחוף אם לאו, על בסיס פסק הדין של בג"צ בעקבות עתירה שהגשנו בנושא (בג"צ 5824/05 אדם טבע ודין נ' שר הפנים ואח')


חוק הסדרת מקומות רחצה קובע איסור על גביית תשלום בכניסה לחוף רחצה, אלא אם מתקיימים מספר תנאים: 

  • החוף מספק שירותים שהם מעבר לשירותים הבסיסיים – נוחיות, הצלה, ניקיון ומים לשתייה
  • יש קטע אחר של החוף שניתן לגשת אליו בצורה סבירה וללא תשלום
  •  ניתן אישור משרד הפנים לגבייה.

חשוב להדגיש כי החוק אסור על גביית תשלום מילדים מתחת לגיל 13, וכן כי ניתן לגבות דמי חנייה רק אם יש דרך נוחה אחרת להגיע לחוף, אשר אינה מחייבת חנייה בתשלום. אם לא קיימת דרך אחרת כאמור, אזי גביית דמי החניה מהווה למעשה גביית דמי כניסה במסווה. עקרונות אלו עוגנו גם בחוזר מנכ"ל משרד הפנים משנת 2007 אשר קבע אמות מידה וקריטריונים שלפיהם יוחלט אם לאשר לרשות מקומית לגבות דמי כניסה לחוף אם לאו, על בסיס פסק הדין של בג"צ בעתירתנו בנושא.

בעקבות עתירתנו הוקטנה התופעה ונכון לחודש מאי 2013, מבין 137 חופי רחצה מוכרזים לאורך הים התיכון קיים היתר לגבות דמי כניסה בכ-9 חופים, בסכום שלא עולה על 12 שקל. בין החופים עליהם תשלמו בכניסה: חוף אכזיב, חוף שבי ציון במועצה האזורית מטה אשר, חוף גלי גיל בנהריה, חוף הארגמן בעכו, חוף דור במועצה האזורית חוף הכרמל, חוק הצוק בתל אביב, החופים ניצנים וזיקים במועצה האיזורית חוף אשקלון.
 


מהתקשורת:
רוצים לבלות בחוף? שלמו דמי מנוי של 5000 שקל- בתכנית החסכון עם קרן מרציאנו 


לקריאה נוספת:


על פסק הדין של בג"צ בעתירת "אדם טבע ודין" בעניין הגבייה בחופים

נוסח פסק הדין '"הגביה בחופים"

חוזר מנכ"ל משרד הפנים – אמות מידה לקביעת דמי כניסה למקומות רחצה:

 

דו"ח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת ממאי 2009 בנושא "גביית דמי כניסה לחופים":

 

רשימת חופים מוכרזים באתר משרד הפנים:

  מפת הגבייה בחופים - קיץ 2013
כולנו חברים- להצטרפות
svivatinew
דפי מידע (גוונים תכלת וכתום)
עבור לתוכן העמוד