גם אני שותפה לחוק אוויר נקי
donate button
youtube
twitter
facebook

פירצה בחוף: הצעת חוק חדשה שלנו תבטיח גישה חופשית לחופים

פירצה בחוף: הצעת חוק חדשה שלנו תבטיח גישה חופשית לחופים

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב הודיעה ב-24 ביולי 2013 כי היא מאמצת את הצעת החוק החדשה שלנו המבטיחה גישה חופשית לחופים, במסגרת דיון של ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בעניין מצב החופים בישראל. במסגרת הדיון הצגנו יחד עם ח"כ זנדברג את הצעת החוק שנועדה למנוע את גביית התשלום בכניסה לחופי הרחצה.

על פי הצעת החוק, לא ניתן יהיה לאשר גביית דמי כניסה לחופי הרחצה שמספקים לציבור שירותי רחצה בסיסיים בלבד, ולא ניתן יהיה לגבות דמי חנייה בחניות הצמודות לחופי רחצה, כאשר הדרך היחידה להגיע אל החוף היא באמצעות רכב פרטי.


כידוע, אנחנו פועלים שנים ארוכות למען הבטחת הגישה החופשית לחופים, ובעבר אף הגשנו עתירה כנגד משרד הפנים בנושא זה. ביהמ"ש העליון קבע כבר בשנת 2007 אמות מידה בנוגע לגביית תשלום בחופים. הנוהל שאושר  קובע, בין היתר, כי בכל מקרה יש להקצות חלקת חוף סמוכה שבה יינתנו השירותים הבסיסיים ובחינם; גביית דמי חניה תתאפשר רק במידה שקיימת לצד חוף הרחצה גם חניה ללא תשלום או שניתן להגיע אל החוף באופן סביר ונגיש ללא כלי רכב.  בנוסף, בג"צ הדגיש כי אין לגבות תשלום בכניסה לחוף בעבור שירותי רחצה בסיסיים.

הצעת החוק שמקודמת בימים אלו תעגן בחוק מעודכן את החלטת בג"צ ותיתן משנה תוקף לנוהל הקיים כיום.


עו"ד קרן הלפרן מוסרי, סמנכ"ל 'אדם טבע ודין': "חופי הים שייכים לציבור הרחב- כל אדם זכאי לגישה חופשית וללא תשלום לחוף, ללא אבחנה בין מי שידו משגת לשלם על הבילוי ומי שידו אינה משגת. הצעת החוק תבטיח כי הזכות ליהנות מנכס ציבורי כמו חוף הים לא תהיה כפופה לתשלום דמי כניסה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "מה שהיה אמור להיות מובן מאליו, כניסה לחוף הים בצורה חופשית, הפך היום להיות מותנה בתשלום. בית המשפט נדרש להתערב רק כדי לשמור על כניסה חופשית ובחינם וגם אז זה לא קרה. לכן, אין מנוס מלעגן את הזכות הזאת בחקיקה ולהרתיע בעונש כל מי שיפר את החוק. כל זה בשביל להבטיח את הזכות המובנת מאליה של כניסה חופשית והנאה מחוף ים".

מהתקשורת:

גלובס- כך הפר ביקור בחוף הים בישראל לחויה יקרה במיוחד
ישראל היום- בדרך לאישור: גישה חינמית לחופי הרחצה
ערוץ7- מגיע לאזרחים חופים נגישים וללא עלות
ynet- יוזמה: הכניסה לחופים תוזל, שעות הרחצה יוארכו
מעריב- הצעת חוק כניסה חופשית לחופי הרחצה


 

כולנו חברים- להצטרפות
svivatinew
דפי מידע (גוונים תכלת וכתום)
עבור לתוכן העמוד