משאבי טבע

המשאבים שלנו ושל הדורות הבאים
בישראל משאבים טבעיים רבים, ובהם גז טבעי, מינרלים ופצלי שמן המשמשים להפקת נפט. אנחנו רואים באוצרות הטבע רכוש ציבורי ומובילים מאבק עיקש עבור גישה שוויונית של כלל הציבור אליהם. אנו פועלים לאכוף שימוש מושכל ונבון במשאבי הטבע, וזאת על מנת שיעמדו גם לרשות הדורות הבאים.

מקדמים שימוש מושכל במשאבי הטבע, לטובת הדורות הבאים.

אז למי שייכת המדינה שלנו? התפישה בישראל היא שמשאבי הטבע הם משאבים ציבוריים בבעלות כל אזרחי המדינה. המדינה מחזיקה את משאבי הטבע כנאמן הציבור בלבד, וחלה עליה החובה להגן על קניין זה ולהבטיח ניצול מיטבי שלו, באופן שיבטיח את מימוש האינטרס הציבורי במלואו.

עם זאת, במהלך השנים מדינת ישראל נתנה וממשיכה לתת לקומץ בעלי הון לנצל את משאבי הטבע הלאומיים שלנו ללא חשיבה אסטרטגית על צרכי המשק הישראלי לטווח הרחוק. משאבי הטבע שלנו מצטמצמים ונעלמים עם הזמן וככל שהאוכלוסייה בישראל גדלה.

בעשור האחרון כיהנו כאן ממשלות שהרבו לדבר על סמלים לאומיים, אבל לא עשו כמעט דבר כדי להגן על נכסיה של ארץ ישראל.

אנו באדם טבע ודין פועלים מזה שנים רבות בתחום הניהול והאסדרה של משאבי הטבע: מגז טבעי ונפט ועד לחצץ ואשלג. בין היתר, במהלך השנים פעלנו מול הוועדה הבינמשרדית לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל (ועדת צמח) והוועדה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל (ועדת ששינסקי) והוועדה לקביעת חלק המדינה במשאבי טבע לאומיים (ועדת ששינסקי 2). לצערנו, הוועדות הללו, בחרו להתמקד בהיבט הפיסקאלי בלבד של משאבי הטבע שלנו ולא השכילו לדון בהיבט הרחב של ניהול משאבי הטבע.

משאבי הטבע שלנו הם לא רק מוצר כלכלי שיש לנהוג בו לפי חוקי ההיצע והביקוש. לעתים אף מדובר בנכסים לאומיים ואסטרטגיים, ואין למכור אותם לכל המרבה במחיר בזמן הקצר ביותר. אנו גורסים כי השיקול של צרכי המדינה ושמירה על הסביבה גובר על שיקולים כלכליים שונים כמו ייצוא, הגברת התחרותיות או כל שיקול אחר המחשיב את המשאבים הללו מההיבט המוניטרי בלבד.

תחומי פעילות

שיקום ים המלח הוא אינטרס בעדיפות עליונה. חשיבותו של ים המלח ומצבו החמור מובילים למסקנה אחת – עלינו לעשות ככל שניתן על מנת לעצור את ירידת מפלס האגן הצפוני ולפעול לשיקומו של פלא הטבע הזה. על הממשלה לקבל החלטה לפיה שיקום ים המלח הוא אינטרס בעדיפות עליונה, וברור כי הצעד הראשון בדרך לשיקום הים הוא… קרא עוד »
פצלי השמן בעדולם חבל הארץ הפסטורלי עדולם עלול להיפגע באופן בלתי הפיך באם יושלם פרויקט הפקת דלקים מפצלי השמן באזור. במסגרת הפרויקט, לא רק שהקרקע תחומם לטמפרטורות גבוהות ומזיקות, אלא גם תוקם עליה מערכת צינורות לאיסוף ושינוע הדלקים במקום, וזאת לצד מיכלי אחסון לחומרים מסוכנים באזור ומפגעים נוספים. ‘אדם טבע ודין’ פועלת לעצירת פרויקט הרסני… קרא עוד »
שחברות פרטיות שמעוניינות רק ברווחים יוזמות קידוחי נפט באזורים שונים במדינה, כשטובת הציבור והסביבה אינן לנגד עיניהן. בימים אלו מבצעת חברת אפק קידוחי ניסיון להפקת נפט ברמת הגולן. השטח בו מתבצעים הקידוחים הוא שטח בעל חשיבות סביבתית גבוהה בעיקר בשל הגדרתו כאזור בעל רגישות המים הגבוהה ביותר בישראל, בשטח מאות מעיינות, נחלים ומאגרי מי תהום… קרא עוד »